Overblog Suivre ce blog
Administration Créer mon blog
Nga Noel MALCOLM: Kosova nuk është Serbi

Nga Noel MALCOLM: Kosova nuk është Serbi

Noel Malcolm Nga Noel MALCOLM: “Kosova është Serbi”, “Pyesni çdo historian”. Këto janë frazat që shihen në pankartat që valëvisin serbët e inatosur nëpër protesta kundër pavarësisë së Kosovës. Kjo gjë na bën qejfin ne historianëve, se nuk para na pyesin...

Lire la suite

LESKAJ, Valentina Abedin

LESKAJ, Valentina Abedin

LESKAJ, Valentina Abedin Të dhëna vetjake: Datëlindja: 01.11.1948 Edukimi: Universiteti i Tiranës, Fakulteti i Ekonomisë, dega Ekonomi Politike Veprimtaria profesionale: Profesioni: Ekonomiste. Drejtore Ekzekutive e Qendrës për Popullsi dhe Zhvillim;...

Lire la suite

Lekdushi

Lekdushi

Lekdushi historik, e djeshmja dhe e sotmja Lekdushi historik, e djeshmja dhe e sotmja Nga Gezdar Serjani U bë traditë e bukur si edhe fshatra të tjerë të Labërisë dhe Lekdushi që për çdo 26 gusht mblidhen nga kudo që janë, punojnë e banojnë, nga emigrimi...

Lire la suite

Prostitutat dhe pasojat sociale

Prostitutat dhe pasojat sociale

Prostitutat dhe pasojat sociale Shkruan: Muhamed Jusufi Problemet e prostitucionit ndër shqiptarë Prostitucioni, si edhe shumë dukuri tjera negative, pothuajse të gjitha ndërlidhen ngusht me formën e edukimit të njeriut. Duke lexuar për prostitucionin...

Lire la suite

Gjarpëri

Gjarpëri

Zvarritej ne toke ngadalë i frikshëm gjarpri helmues dhe sytë e mi i fiksova ne ecjen e tij dredhues i frikshëm ne pamjen e pare mu duk mua kur e pashe menjëherë e mblodha veten vendosa qe me gur ta vras gurin qe shkëputa nga toka me dha një ndjenje guximi...

Lire la suite