Top articles

 • Kush eshte Engjell Shehu

  29 janvier 2008

  Engjell Muhedin Shehu Lindi më 17 mars 1962 në Bënçë te rrethit Tepelenë, Shqipëri. Shkollën e mesme profesionale dega Agronomi “Memo Nexhipi - Dukaj “, Tepelenë e ka kryer ne vitet (1977-1981). Në vitin 1983 kreu shkollën policore(1983-1986). Ka punuar...

 • Goje te liga

  29 janvier 2008

  Nganjëherë njerëzit duke mos u thelluar Flasim si pa te keq për çfarë kane dëgjuar Ne plane te pare duket si e thjeshte Por kur e kuptojnë kërcejmë si plesht Duam te korrigjohen mos te flasim kot Por pa dashur veten se kontrollojmë dot Fjale te gjata...

 • Gjarpëri

  11 février 2008

  Zvarritej ne toke ngadalë i frikshëm gjarpri helmues dhe sytë e mi i fiksova ne ecjen e tij dredhues i frikshëm ne pamjen e pare mu duk mua kur e pashe menjëherë e mblodha veten vendosa qe me gur ta vras gurin qe shkëputa nga toka me dha një ndjenje guximi...

 • Interviste me ish Kryeministrin z.Aleksander Meksi

  23 février 2008

  Aleksandër Meksi: Sfidat që presin Kosovën Aleksandër Meksi: Sfidat që presin Kosovën Mer, 20 Shkurt 2008 Lindita Çela Aleksander Meksi Ish-kryeministri rrëfen emocionet e shpalljet së Pavarësisë së Kosovës, arsyet përse nuk ishte në seancën parlamentare...

 • Prostitutat dhe pasojat sociale

  24 février 2008

  Prostitutat dhe pasojat sociale Shkruan: Muhamed Jusufi Problemet e prostitucionit ndër shqiptarë Prostitucioni, si edhe shumë dukuri tjera negative, pothuajse të gjitha ndërlidhen ngusht me formën e edukimit të njeriut. Duke lexuar për prostitucionin...

 • Armiqtë e shqiptarëve: Në kërkim të themelit të politikës

  25 février 2008

  lundi 25 février 2008 Armiqtë e shqiptarëve: Në kërkim të themelit të politikës Enis Sulstarova , dhjetor 2006-janar 2007 Fqinjët tanë janë cmirëzinj vetëm ndaj faktit që ekzistojmë. Ata kërkojnë të na e grabisin mendimin e ekzistencës sonë. Le të mendojmë...

 • Lekdushi

  26 février 2008

  Lekdushi historik, e djeshmja dhe e sotmja Lekdushi historik, e djeshmja dhe e sotmja Nga Gezdar Serjani U bë traditë e bukur si edhe fshatra të tjerë të Labërisë dhe Lekdushi që për çdo 26 gusht mblidhen nga kudo që janë, punojnë e banojnë, nga emigrimi...

 • Valentina Leskaj: Djemtë më kanë lehtësuar jetën

  27 février 2008

  Valentina Leskaj: Djemtë më kanë lehtësuar jetën Shkruar nga Elisabeta Dosku Tuesday, 12 February 2008 Nuk e pyesim për nismat e fundit të opozitës dhe as për debatet parlamentare. Deputetja Valentina Leskaj këtë herë rrëfen një pjesë të panjohur në publik...

 • LESKAJ, Valentina Abedin

  27 février 2008

  LESKAJ, Valentina Abedin Të dhëna vetjake: Datëlindja: 01.11.1948 Edukimi: Universiteti i Tiranës, Fakulteti i Ekonomisë, dega Ekonomi Politike Veprimtaria profesionale: Profesioni: Ekonomiste. Drejtore Ekzekutive e Qendrës për Popullsi dhe Zhvillim;...

 • Nga Noel MALCOLM: Kosova nuk është Serbi

  27 février 2008

  Noel Malcolm Nga Noel MALCOLM: “Kosova është Serbi”, “Pyesni çdo historian”. Këto janë frazat që shihen në pankartat që valëvisin serbët e inatosur nëpër protesta kundër pavarësisë së Kosovës. Kjo gjë na bën qejfin ne historianëve, se nuk para na pyesin...

 • Marre nga GazetA Korrieri

  05 mars 2008

  Faqja Hyrese Politikë Aktualitet Kronikë Ekonomi Sociale Opinion Kosovë Botë Rajoni Kulturë Zoom In Emulacion Gossip Sport Kerkoni | i Detajuar Faqja Hyrese | Aktualitet | Mos ishin rusët? Mos ishin rusët? Korrieri Germezoni: Çfarë ndodhi dje rreth orës...

 • Rikthimi i zonjës Klinton

  07 mars 2008

  Rikthimi i zonjës Klinton Enj, 06 Mars 2008 Nga Blendi Salaj + - E-mail Print PDF Komentet Komenti juaj Fitoret e rëndësishme të zgjedhjeve paraprake në Teksas dhe Ohajo i dhanë mbrëmë fushatës së senatores Klinton jetë të re pikërisht atëherë kur shumica...

 • Gazeta Korrieri

  08 mars 2008

  Faqja Hyrese Politikë Aktualitet Kronikë Ekonomi Sociale Opinion Kosovë Botë Rajoni Kulturë Zoom In Emulacion Gossip Sport Kerkoni | i Detajuar Politikë | Intervistë/ Flet deputeti demokrat Aleksandër Biberaj Politikë | Sebepi? Reforma Kronikë | “Si m’u...

 • Agjencioni FLOART - PRESS Nga Flori Bruqi

  09 mars 2008

  Agjencioni FLOART - PRESS 9.3.08 Hero në luftë - hero në paqe: Ramush Haradinaj Nga Flori Bruqi N donëse i popullarizuar si ish-kryeministër, ish-koma-ndanti i UÇK-së, unë si bashkëvendës i gjeneral Ra-mush Haradinajt i mohoj informatat e gazetave sllave,...

 • Poezi per pseudo poeteshen

  11 mars 2008

  Enderron Shkruan shkrimtari dhe shkruan poeti Po te çmendurën çfarë e gjeti Shume te mençur veten e quan Blen kompjuter dhe nis e shkruan Nga ta nis thotë ajo e shastisur e hutuar Te beje vargje poezi te bëhem unë e zgjuar Dhe ja nis menjëherë pa një...

 • Zeri Amerikes

  12 mars 2008

  Zëri i Amerikës ■ Albanian Burim i besuar lajmesh dhe informacioni Tekst i Thjeshtë Search VOICE OF AMERICA Faqja Në Anglisht Faqja Në Shqip Indeksi E-Mail Regjistrohuni Zgjidhni gjuhën Rreth Zërit të Amerikës Indeksi Ballkani Amerika Evropa Mjekësi–Shkencë...

 • Semundja e ulçeres

  13 mars 2008

  jeudi 13 mars 2008 Semundja e ulçeres Personat që preken më shpesh nga sëmundja e ulçerës në stomak janë meshkujtLëngu i përftuar nga këto bimë pihet për 5-6 ditë. Pas kësaj përzihet një lugë piper i zi i bluar, 1 lugë sheqer, pak kinë e shtypur dhe vezë...

 • Tragjedia e Gerdecit

  16 mars 2008

  TIRANË- Një fshat i shkretuar, mbi 203 të plagosur, 5 të vdekur dhe dhjetëra persona të zhdukur. Fjala katastrofë nuk mjafton për të përshkruar ngjarjen e ndodhur dje në fshatin Gërdec, vetëm pak kilometra larg Tiranës.Për orë të tëra, Gërdeci dhe gjithë...

 • Ngjarja ne Gerdec

  16 mars 2008

  GERDEC/ Orë pas ore apokalipsi që tronditi gjithë Shqipërinë Denoncimi i specialistit: Fabrika afër shtëpive Teksa kërkojmë të përfitojmë diçka nga arsenali luftarak i viteve të Luftës së Ftohtë, tashmë jashtë përdorimit të Forcave të Armatosura, përjetojmë...

 • Marre nga Panorama

  17 mars 2008

  Gjenerali: Shpërthimi,hakmarrje për tenderat Vendosur: 17/03/2008 - 08:36 • Katastrofa mund të jetë shkaktuar nga konkurrenca. Një tjetër hipotezë shumë më e frikshme është hedhur dje nga Gjenerali Fabio Mini, i cili komandon misionin e KFOR-it në Kosovë....

 • Revoltë e shprehur përmes humorit dhe satirës

  17 mars 2008

  Recension Revoltë e shprehur përmes humorit dhe satirës (Engjell SHEHU: “E mbaj veten si për mbret”, poezi satirike, botoi Shtëpia Botuese: NTP "FLOMED", Prishtinë , 2005) Gëzim AJGERAJ Të pa kohët e kohës janë nën thumbin e satirës, humorit e deri nën...

 • Fshati po digjet, opozita po krihet

  18 mars 2008

  Nga Engjell Shehu Dita e shtune do te mbahet mëndë nga te gjithë shqiptaret si dita e zeze ku mori jetë, njerëzish te pafajshëm. Ajo mesdite tronditi te gjithë njerëzit qe kane ndjenja njerëzore dhe qe e vlerësojnë e çmojnë jetën si gjene me te shenjte...

 • Poezi nga poeti yne i njohur kosovar z. Gezim Ajgeraj

  04 avril 2008

  LETËR TË DASHURVE TË MI Ta shijoni ju bukën e kurbetit Kur shtrohet në sofër i ngjanë pelinit Mos ulëshi kurrë fjalë e amanetit Large bukës së mallit sofrës së mërgimit Me të djegëshmin mall letrën e kam shkruar Kërkoni atje ëndrrat ti ndërtoni Se këtej...

 • Merita Halili në Qendrën Kenedi të Uashingtonit

  21 juin 2008

  Pergatitur nga Keida Kostreci Uashington Merita Halili Për dy ditë këngëtarja e mirënjohur Merita Halili solli në dy koncerte muzikën, veshjet dhe atmosferën shqiptare. Ajo interpretoi së bashku me orkestrën e drejtuar nga bashkëshorti i saj, Raif Hyseni...

 • Martesa, 'alla-Muslimane'!

  03 mars 2008

  M artesa, 'alla- M uslimane'! Martesa në Islam Në Islam martesa konsiderohet si një institucion i shenjtë. I Derguari i Allahut - Muhamedi as. - ka thene: "Martesa eshte Sunet (veprim i rekomanduar nga Profeti) dhe ai qe nuk e ndjek Sunetin tim nuk eshte...

1 2 > >>